Wielki maraton w małym mieście
12 kwietnia br. na ulicach Dębna i w okolicznych miejscowościach przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie odbył się 42. Maraton Dębno 2015, w ramach którego rozegrano:
- 13. Mistrzostwa Polski Policjantów,
- 2. Mistrzostwa Polski Strażaków,
- 2. Mistrzostwa Polski Nauczycieli,
- Mistrzostwa Gminy Dębno.
W Stolicy Polskiego Maratonu na starcie stanęło ponad 2000 zawodniczek
i zawodników, w tym 1820 osób ukończyło bieg. W tym roku metę maratonu przekroczyła rekordowa liczba kobiet – 244. Dla porównania w ubiegłym roku maraton ukończyło 234 kobiety. W najstarszym maratonie w Polsce biegali sportowcy z Afryki, Europy i różnych zakątków naszego kraju.
Tegoroczny maraton wygrał Kenijczyk Felix KIPKORIR KANGOGO z czasem 2:14:28. Tuż za nim, na metę wbiegli dwaj zawodnicy z Ukrainy Oleander BABARYKA i Mykola IUKHYMCHUK.
Wśród pań najlepsze okazały się Kenijki. Zwyciężyła Jepchuchir Rebecca KORIR z czasem 2:44:52, a tylko o 1 sekundę gorszy czas miała jej rodaczka Jepkurui Gladys BIWOTT. Jako trzecia metę dębnowskiego maratonu przekroczyła gorzowianka Wioletta PADUSZYŃSKA.
Najstarszą zawodniczką tegorocznego maratonu była Irena Lasota (64 lata) z Wałcza, która wystąpiła w Dębnie już po raz 14, a najmłodszą, dwudziestoletnia Ada Sowicz ze Szczecina.
Najstarszy zawodnik miał 75 lat – Józef Majszak z Gdyni, a najmłodszy 18 – Adam Wojciechowski z Międzyrzecza.
Z miasta i gminy Dębno bieg ukończyło 33 biegaczy, w tym 2 kobiety. Bardzo dobrze spisał się Łukasz Hryciuk, który w klasyfikacji generalnej zajął 16 miejsce i był trzecim Polakiem meldującym się na mecie. Zbigniew Franków (70 lat) to najstarszy zawodnik z Dębna, który pokonał trasę maratonu, a najmłodsi to dwudziestoletni: Mariusz Czechowski z Dargomyśla i Michał Szymaś z Dębna.
W ramach rozgrywanego maratonu wystartowało 9 sztafet, a 8 dobiegło do mety. Warto nadmienić, że uczestniczką zwycięskiej sztafety była mistrzyni świata Wanda Panfil.
Szczególnymi gośćmi imprezy byli zwycięzcy dębnowskich biegów: Wanda Panfil – zwyciężczyni z roku 1988 w Dębnie. W 1991 r. w Tokio zdobyła tytuł mistrzyni świata w maratonie z czasem 2:29:53. Jest jedyną Polką, która osiągnęła taki sukces. Zwyciężała w prestiżowych maratonach w Londynie, Nowym Jorku, Nagoi i Bostonie. Dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich w Seulu 1988 r. i Barcelonie 1992 r., Edward Stawiarz – 1971, 1972, Wojciech Ratkowski – 1984 r., Marek Deputat – 1989 r., Rafał Wójcik – 2005 i 2006 r.
W przeddzień rozgrywania biegu, o godz. 12.00 Piotr Downar – burmistrz Dębna, przedstawiciele władz samorządowych, Komitetu Organizacyjnego i dębnowskich szkół złożyli wiązanki kwiatów na mogile twórcy maratonu Henryka Witkowskiego.
W sobotni wieczór, o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie została odprawiona msza św. w intencji maratończyków i organizatorów. Nabożeństwo celebrowali księża – maratończycy niedzielnego biegu długodystansowego.
42. Maraton Dębno to nie jedyna impreza biegowa, która odbyła się w kwietniowy weekend w Dębnie. W sobotę tj. 11 kwietnia br. już od rana najmłodsi uczniowie startowali w Międzyszkolnym Turnieju Sportowym „Mali Maratończycy”. Po południu rozegrano 34. Biegi Uliczne im. Henryka Witkowskiego, w których wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego.
Na zakończenie sportowej soboty wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczenia w 12. Rekreacyjnym Biegu Rodzinnym pod hasłem „Dębno Mówi Nie Narkotykom”. Do biegu wystartowała dość liczna grupa zawodników. Wśród nich biegali dębnowscy radni, władze samorządowe, zaproszeni goście, dzieci i młodzież szkolna, działacze sportowi oraz mieszkańcy naszego grodu.
Dużym zainteresowaniem wśród dębnowskiej społeczności i odwiedzających nasze miasto cieszyła się wystawa fotografii poświęcona historii maratonu urządzona na pl. Konstytucji 3- Maja. Dodatkowo odbyły się także inne imprezy towarzyszące, które uatrakcyjniły dębnowski maraton. Bieg maratoński uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Płotach.
Myślę, że nasze sportowe święto było udane, a bohaterami byli wszyscy jego uczestnicy.
W przyszłym roku obchodzić będziemy 50-lecie zorganizowania pierwszej edycji Biegu (1966 r. ) – to wielkie wyzwanie, które trzeba podjąć od zaraz.
Zapraszamy za rok do Dębna – Stolicy Polskiego Maratonu.
Anna Witkowska