Pięćdziesiąt rozmów na 50. Maraton Dębno - Zdzisław Wójcik

01.08.2023

 Do 50. Maratonu Dębno 2024 pozostało już niewiele czasu.  Z racji tego, że jest to wyjątkowa, bo pięćdziesiąta edycja naszego biegu, chcielibyśmy przybliżyć Wam wspomnienia z Maratonu Dębno osób, które walczyły tutaj o medale lub pracowały przy organizacji imprezy. W związku z tym, właśnie dziś, inaugurujemy cykl: „Pięćdziesiąt rozmów na pięćdziesiątą edycję Maratonu Dębno”.

Pierwsze wspomnienia, które zamieszczamy w ramach cyklu na naszej stronie internetowej i profilu facebookowym należą do Pana Michała Wójcika, który uznawany jest za prekursora biegania maratonu w Polsce. Ten legendarny zawodnik i trener kadry narodowej zmarł w 2017 roku, a wspomnienia udostępniane dziś Państwu zostały spisane w 2012 roku. Zapraszamy do lektury!

 

Z nr 65 Michał Wójcik

 

MICHAŁ WÓJCIK

Impreza biegowa organizowana w Dębnie od 1966 roku była Mistrzostwami Polski w maratonie. Dystans ten bowiem w tamtym czasie nie był popularny i biegało go niewielu. Mogę powiedzieć, że koniec lat sześćdziesiątych XX wieku uznawany jest za początek polskiego maratonu.

W pierwszych edycjach biegu startowało niewielu zawodników. Mimo wszystko jednak impreza zorganizowana była bardzo dobrze. Zapamiętałem dobrą organizację mety oraz punktów odżywiania na trasie biegu. W trakcie rywalizacji na trasie, wspomagani byliśmy dopingiem mieszkańców Cedyni i okolic. Często polewali nas wodą. Czasem podawali ją jako napój do picia. Wszystko to sprawiało, że do Dębna jechało się z przyjemnością. Upływający czas sprawił, że nie wszystkie wydarzenia towarzyszące imprezie zostały przeze mnie zapamiętane. Nie pamiętam również wad ówczesnych biegów rozgrywanych na trasie Cedynia - Siekierki.

Do dziś jednak zapamiętałem jedno szczególne wydarzenie z trasy biegu. Razem ze Zdzisławem Boguszem uzyskaliśmy dużą przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Pogoda jednak nie sprzyjała bieganiu. Było bowiem bardzo gorąco, co wzmagało nasze zmęczenie. W połowie dystansu, razem z towarzyszem ucieczki stwierdziliśmy, że pobiegniemy jeszcze kilometr i zejdziemy z trasy. Wtedy stał się cud. Nadeszła burza, która pozwoliła nam na ukończenie biegu.

Maraton Dębno miał decydujący wpływ na rozwój biegów maratońskich w Polsce. Startowali tutaj najlepsi polscy zawodnicy. Od 1973 roku był on bardzo znany w Europie, ponieważ trasa rozgrywania biegu była szybka i płaska, co sprzyjało osiąganiu dobrych wyników. Stąd też zawodnicy z całej Europy chcieli rywalizować na trasie dębnowskiego maratonu.

W latach 1982 - 1991 byłem trenerem kadry narodowej i wielokrotnie przyjeżdżałem do Dębna ze swoimi zawodnikami, wśród których był Antoni Niemczak - obecny rekordzista maratonu. Cieszę się, że miałem możliwość startowania w pierwszych edycjach imprezy, która ma tak piękne tradycje.

 

 

Michał Wójcik - biegacz długodystansowy. W dębnowskich imprezach startował sześciokrotnie na trasie Cedynia - Siekierki, w każdym starcie zajmował miejsca na podium (drugie - w latach 1966, 1967, 1968, 1972; trzecie - 1969 r., 1971 r.), w tym czasie zdobył też dwa medale Mistrzostw Polski w maratonie (srebrny - 1972 r., brązowy – 1971 r.). W 1969 r. w Mistrzostwach Europy w Atenach był 7 w biegu maratońskim. Rekord życiowy w maratonie (2:18:49) uzyskał w Dębnie w 1972 roku. Był też Mistrzem Europy Weteranów w maratonie (kategoria 50-latków).

 

                                                                                                                                                                                                       Przemysław Cytrynowicz

Aktualność

Zmiany w regulaminie 50.Maratonu Dębno 2024.

17.10.2023

Zmiany w regulaminie 50.Maratonu Dębno 2024. Informujemy, że zgodni...

Aktualność

Pięćdziesiąt rozmów na 50. Maraton Dębno – Petra Pastorová

01.09.2023

 „Pięćdziesiąt rozmów na pięćdziesiątą edycję Marato...

Aktualność

Pięćdziesiąt rozmów na 50. Maraton Dębno – Cosmas Kyeva Mutuku

28.08.2023

Przypominamy, że tylko do 30 września opłata startowa wynosi 150 zł a ...

Aktualność

Pięćdziesiąt rozmów na 50. Maraton Dębno – Agnieszka Gortel-Maciuk

24.08.2023

Dziś prezentujemy kolejny fragment cyklu: „Pięćdziesiąt rozm&oac...